Одржано предавање на тему ,,1. децембар – Светски дан борбе против сиде”

У сарадњи Канцеларије за младе и Дома здравља Рековац у амфитеатру Пољопривредно-ветеринарске школе са домом ученика у Рековцу одржано је предавање на тему ,,1.децембар – Светски дан борбе против сиде”.

Шта је ХИВ?ХИВ је вирус који изазива АИДС. Од момента инфекције овим вирусом, заражена особа (ХИВ позитивна особа) постаје носилац вируса и потенцијални извор заразе. Период заразности почиње убрзо након инфекције и траје до краја живота.

ХИВ инфекција се открива лабораторијским налазом – прегледом крви на присуство специфичних антитела.Шта је AIDS?АIDS је скраћеница од енглеског израза “ “Acquired Immune Deficiency Syndrome, што значи “ синдром стеченог губитка имунитета “. СИДА је скраћеница француског израза истог значења.АIDS или СИДА је болест изазвана ХИВ вирусом који напада и уништава одбрамбене ћелије организма.У првих 12 недеља након инфекције (уласка вируса у организам) код мањег броја заражених особа могу да се јаве повишена телесна температура, увећане лимфне жлезде, запаљење грла, осип, болови у мишићима, пролив, главобоља, повраћање и други неспецифични знаци и симптоми.

Они се временом повуку и настаје фаза латенције у којој заражена особа нема никакве тегобе, а која може трајати од неколико месеци до 15 и више година.Након овог периода вирус се активира и изазива слабљење одбрамбеног система организма, а тиме и различите тешке болести. Ако се ХИВ инфекција правовремено не открије и не лечи, узнапредовала инфекција коју називамо АИДС-ом доводи до смрти.Осетљивост на ХИВ вирус је општа – заразити се може свако, без обзира на узраст и пол!Практично све ХИВ-ом заражене особе након извесног времена оболевају од АИДС-а. Вакцина и лек за ХИВ инфекцију још увек нису пронађени.У лечењу се користе лекови који успоравају ширење вируса у организму и тиме за одређени период продужавају латентну фазу инфекције, односно одлажу развој болести.Битно је нагласити да ХИВ и АИДС нису исто !Особа која има ХИВ, не мора да има и AIDS. Али зато, особа која има АIDS, тј. Сиду, мора да има и ХИВ !Постоје три главна пута преношења ХИВ-а са заражене на здраву особу:1. Полни пут (сексуалним односом без заштите између особа различитог или истог пола, било да је у питању вагинални, анални или орални полни однос)2. Преко инфициране крви и крвних деривата (у највећем броју случајева код интравенске употребе дрога и коришцења заједничке игле)3. Са ХИВ-ом инфициране мајке на дете (у трудноћи, за време порођаја, у току дојења)ХИВ се не преноси :-Додиром, руковањем и загрљајем-Капљицaма пљувачке при гласном говору-Кашљањем и кијањем-Пољупцем у образ-Боравком у истој просторији са зараженом особом-Убодом или уједом инсекта-Употребом заједничке гардеробе и пешкира-Употребом заједничког тоалета-Коришћењем заједничког прибора за јело-Преко хране коју је спремила заражена особа-Пружањем прве помоћи повређенима-Купањем у базену …Симптоми ХИВ-аНакон што се деси ХИВ инфекција организма, први ХИВ симптоми се обично јављају брзо, свега месец или два након што сте били иизложени ХИВ вирусу. Тада почиње прва фаза ХИВ инфекцијеНема симптома – неки људи немају никакве симптоме у току ове фазе илисимптоме који подсећају на симптоме грипа- ,, Најгори грип икада ,,повишена температура,умор, главобоља,увећање лимфних чворова, с обзиром да је то место где ХИВ вирус тражи своје уточиште упоредо са свеопштом борбом коју организам започиње против њега.Затим може да се деси да у наредним годинама не приметите ниједан АIDS симптом. Ово је познато као латентна фаза (клиничка латентност тј. мировање вируса). Она најчешће траје неколико (може и преко 10) година!Ова фаза је позната по томе што су хив симптоми сведени на минимум или их уопште нема.Симптоми АIDS-aАIDS / CИДА је заправо класификација за особе, које су поред инфекције ХИВ вирусом, добиле и неку од болести које су у стању да искористе ослабљени имуни систем те особе.РАНИ СИМПТОМИ СИДЕ:-Умор-Губитак тежине-Знојење у сну-Често повишена температура-Бактеријска вагиноза-Упорни осип на кожи-Љушћење коже-Запаљење мале карлице (посебно ако га је тешко лечити)-Губитак сећања на кратак временски период-Чиреви на гениталијамаКАСНИЈИ СИМПТОМИ СИДЕ:-Кашаљ-Кратак дах-Главобоља-Лоша координација-Отежано гутање-Болно гутање-Збуњеност-Заборавност-Мучнина (гађење)-Опасан и упоран пролив-Губитак тежине-Знојење ноћу-Често повишена температура-Бледило језика или уста-Беле тачке у устима-Надраженост вагине која се повлачи и враћа с времена на време-Повраћање-Екстремна исцрпљеност-Опасне главобоље-Смањен апетит-Модрице на кожи (лако стварање модрица)-Капошијев сарком (злоћудни тумор крвних судова)-Тамно црвене израслине на кожи или унутар уста-Грчеви у стомаку-Смањен вид-Лимфом, тј. тумор лимфоцитаСви наведени симптоми АИДС-а јављају се и као последица многих других инфекција, тако да ако приметите било који од њих, немојте одмах доносити преране закључке, већ идите на тестирање на ХИВ !То ће уклонити ваше страхове и учинити свет безбеднијим!Како се спречава ХИВ инфекција?Избегавањем ризичног понашања као што је често мењање партнера и сексуални односи са непознатим особама, под утицајем алкохола и дроге, а без адекватне заштите (кондом).Коришћењем кондома на правилан начин, при сваком односу (проверите рок трајања кондома и не чувајте их у џепу панталона јер их топлота тела може да оштети).Коришћењем прибора и инструмената за једнократну употребу (игле, шприцеви и друго), стерилизацијом инструмената који се користе за више особа.Коришћењем сопственог прибора за личну хигијену (бријача, четкица за зубе и других оштрих предмета).Тестирањем крви на ХИВ код сумње на инфекцију !